Ιστορικό

ΑρχικήΙστορικόΠροσωπικόΜαθ. ΔυναμικόΚανονισμοίΠανελλήνιεςΕπιτυχόντεςΟμάδεςΓονείςΔιακρίσειςΕκδηλώσειςProject

ΔΙΑΤΕΛΕΣΑΝΤΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Ονοματεπώνυμο

ΘΗΤΕΙΑ

Χονδραλής Ηλίας  2015 -Σήμερα
Ραχιώτου Λεμονιά  2011-2015
Γαλάτης Γεώργιος  2007-2011
Γκέκας Ευάγγελος  2000-2007
Πατσινακίδης Θεόδωρος  1992-2000
Γκίκας Αθανάσιος  1990-1992
Μόσχος Αθανάσιος  1988-1990

]

Τέλος εποχής,   μετακόμιση από το παλιό κτήριο της οδού Κύπρου................. στο νέο στην οδό Τανάγρας

Το κτήριο του 5ου Λυκείου Λαμίας  εγκαινιάστηκε για πρώτη φορά την 1η Σεπτέμβρη 1967 με την ιδιότητα Β’ Γυμνασίου Αρένων. Στις στις 25 Αυγούστου 1987 ιδρύθηκε νέο Λύκειο στην πόλη της Λαμίας με την επωνυμία  5ο Γενικό  Λύκειο Λαμίας και ξεκίνησε τη λειτουργία του στις 9/9/1987   με   διευθυντή τον κ. Μόσχο Αθανάσιο στις εγκαταστάσεις του παλαιού Β΄Γυμνασίου Αρρένων στην οδό Κύπρου 46.

Το σχολικό έτος 1998-99 με απόφαση του τότε υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων  κ. Γεράσιμου Αρσένη,  μετονομάζεται σε 5ο Ενιαίο Λύκειο Λαμίας. Το σχολικό έτος 2006-07 με απόφαση της υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων κ.Μαριέττας  Γιαννάκου, μετονομάζεται εκ νέου σε  5ο Γενικό Λύκειο Λαμίας ονομασία την οποία και  διατηρεί.

Η ταμπέλα του 5ου Λυκείου κατεβαίνει από το κτήριο της οδού Κύπρου

Μεταστέγαση

C:\Users\admin\Επιφάνεια εργασίας\5o.jpeg Μετά από μακροχρόνιες προσπάθειες και κινητοποιήσεις μαθητών, γονέων και καθηγητών, επετεύχθη η μεταφορά του σχολείου από το παλαιό κτήριο της Κύπρου στο νεόκτιστο σχολικό συγκρότημα, του οποίου η κατασκευή ολοκληρώθηκε το καλοκαίρι του 2012 και βρίσκεται στην οδό Τανάγρας 30.

Οι μαθητές   δεν σταμάτησαν να αγωνίζονται στιγμή κάνοντας διαδηλώσεις και καταλήψεις μέχρι να καταλάβουν οι υπεύθυνοι, κάτω από ποιες συνθήκες έκαναν μάθημα. Μαθητές, καθηγητές και γονείς αγωνίστηκαν για να εγκριθεί η μεταστέγαση και μετά από πολύ αγώνα το αίτημα τους έγινε δεκτό.

Το νέο κτήριο διαθέτει πολλές και σύγχρονες αίθουσες πληροφορικής, φυσικών επιστημών, βιβλιοθήκες κτλ.

Κινητοποίηση μαθητών με κλείσιμο της οδού Κύπρου.

Συνέντευξη ενός Διευθυντή

Στα πλαίσια  ερευνητικής εργασίας το Β΄Τετράμηνο του Σχ. έτους 2014-15, μαθητές του Σχολείου μας, πήραν συνέντευξη από τον κύριο Γκίκα Αθανάσιο,                                              ο οποίος διετέλεσε δεύτερος Διευθυντής στο 5ο Λύκειο Λαμίας για δύο χρόνια από το 1990 μέχρι το 1992  σε ερωτήματα σχετικά με τη θητεία του ως Διευθυντής.

Στην ερώτησή μας ποιές είναι οι αρμοδιότητες ενός διευθυντή απάντησε: «Ο Διευθυντής έχει πάνω απ’ όλα την υποχρέωση να τηρεί τους νόμους του κράτους. Ακόμα, να παρακολουθεί και να ελέγχει αν εφαρμόζεται το αναλυτικό πρόγραμμα από τους καθηγητές και τέλος να παρατηρεί, να ελέγχει και να επαινεί τις καλές πράξεις των μαθητών.»

v    Στην ερώτησή μας σε τι κατάσταση ήταν το κτίριο όταν ανέλάβε ως διευθυντής απάντησε: «Το σχολείο στο οποίο διετέλεσα ως διευθυντής ήταν αποθήκη ριζιού. Πρώτα αφαιρέθηκε όλο το ρύζι από μέσα, μετά τοποθετήσαμε τα θρανία και τέλος οι γονείς, επειδή δεν είχαμε την δύνατοτητα θέρμανσης, πήραν την πρωτοβουλία και βάλανε σόμπες πετρελαίου.»

Στην ερώτησή μας αν υπήρχε επάρκεια χώρων, εργαστηρίων και άλλου εξοπλισμού απάντησε: «Όχι, δεν είχαμε ούτε εργαστήρια, ούτε αίθουσα εκδηλώσεων, αλλά πάντα προσπαθούσαμε με τον εξοπλισμό που είχαμε να κάνουμε ότι χρειάζεται μέσα στην τάξη.»

v     Στην ερώτησή μας αν υπήρχε κατά τη θητεία του το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού απάντησε: «Πάντα υπήρχε ο νταής, αλλά όχι σε τέτοιον βαθμό. Και στις μέρες μας υπήρχε ο νταής, αλλά όχι η οργανωμένη συμμορία που κανονίζει να ασκήσουν βία σε συγκεκριμένα άτομα. Όχι, τέτοιες ακρότητες δεν υπήρχαν.»

Τέλος στην ερώτησή μας αν βρέθηκε ποτέ σε δίλημμα να παραιτηθεί από την θέση του διευθύντη και αν ναι γιατί απάντησε: «Όχι, ποτέ! Ήμουν γεννημένος μαχητής και μάλιστα έκανα έλεγχο στον εαυτό μου, ώστε να μην υπάρξει στιγμή ή πράξη που να με φτάσει σε τέτοιο σημείο.»

Ο πρώτος Αγιασμός στο καινούριο κτήριο. Σχ. έτος 2012-2013

Αϊθουσα τελετών                                                                          Προαύλιο                                                       Γραφείο Καθηγητών

Aναγνωστήριο                                                                                                                 Εργαστήριο Πληροφορικής