Ενημέρωση Γονέων

ΑρχικήΙστορικόΠροσωπικόΜαθ. ΔυναμικόΚανονισμοίΠανελλήνιεςΕπιτυχόντεςΟμάδεςΓονείςΔιακρίσειςΕκδηλώσειςProject

A.  ΕΤΗΣΙΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΣΗ ΦΟΙΤΗΣΗ & ΔΙΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Ώρες προσέλευσης γονέων & κηδεμόνων 12:10-13:45

Οι κηδεμόνες μπορούν να συναντούν τους διδάσκοντες οποιαδήποτε ημέρα του μήνα στα διαλείμματα των ωρών που αυτοί έχουν μάθημα.

ΜΗΝΑΣ

Μέλος Λεμόνη Σιργουνιώτη Ελένη
Μέλος Καψάλη Τσολισου Χρυσούλα

B.         ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

(Π.Δ. 485/83, Π.Δ. 60/06, Π.Δ. 50/08)

Τα δικαιολογητικά των απουσιών των μαθητών προσκομίζονται στο σχολείο μόνο από το γονέα-κηδεμόνα του μαθητή μέσα σε δέκα (10) ημέρες, από την ημέρα επιστροφής του μαθητή στο σχολείο, και καταχωρίζονται στο πρωτόκολλο του σχολείου. Ο κηδεμόνας μπορεί να υποβάλει δικαιολογητικά για απουσίες του μαθητή μίας ή δύο ημερών, λόγω ασθένειας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων. Οι ημέρες αυτές των απουσιών που δικαιολογεί ο κηδεμόνας δεν μπορεί να είναι, αθροιστικά για όλο το έτος, περισσότερες των δέκα (10).

Σε καμία περίπτωση δε δικαιολογούνται απουσίες των μαθητών που πραγματοποιήθηκαν χωρίς την άδεια του Διευθυντή του σχολείου σε ώρες του προγράμματος λειτουργίας του σχολείου, μεμονωμένες ή συνεχόμενες. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή που απουσίασε για λόγους υγείας από το σχολείο περισσότερο από δύο μέρες είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο ίδιος, το βραδύτερο μέχρι και τη δεκάτη ημέρα από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο, βεβαίωση δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος ή οποιοδήποτε ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και την διάρκεια της ασθένειας.